11listop 1szkola 2przedszkolepan 78157851_512558066267191_3920122672326901760_n DSC_0745 Obraz1 Obraz2 Obraz4 bieg piernik piosenka1 urodziny
godlo_polski.svg.png

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
facebook_page_plugin

Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą 2012

baner logotyp   Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą, którą w 2012 roku Miasto Mława planuje zorganizować po raz piąty, stawiana jest na pozycji jednego z największych w Europie widowisk z czasów II wojny, jedynego w Polsce odtworzonego na bazie istniejących fortyfikacji – bunkrów z 1939 roku.

Tegoroczna inscenizacja nalotu bombowego na Mławę odbędzie się 31 sierpnia w centrum miasta. Dzień później (1 września) na przedpolach Mławy rekonstruktorzy wojskowi i cywilni odtworzą sceny jednej z największych bitew kampanii wrześniowej 1939 r. – bitwy pod Mławą.

Uroczystość odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP, Pana Bronisława Komorowskiego.

Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Powiatu Mławskiego oraz sponsorów.

 

Wydarzenie przypomina walki jakie stoczyła 20 Dywizja Piechoty z przeważającymi siłami nieprzyjaciela w dniach 1 – 4 września 1939 roku w ramach bitwy granicznej na przedpolu Mławy, jest lekcją historii dla młodego pokolenia.

„Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą" odbywa się w Mławie oraz na rzeczywistym polu walki w Uniszkach Zawadzkich, zazwyczaj w ostatni weekend sierpnia. Pierwszy dzień (31 sierpnia) to oficjalne uroczystości z udziałem asysty wojskowej z 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, kontynuującej tradycje 20. Dywizji Piechoty walczącej pod Mławą. W inscenizacji „Nalot Bombowy na Mławę" uczestniczy ludność cywilna wcielająca się w role mieszkańców przedwojennej Mławy w strojach z epoki. Zwykłe życie mieszkańców drastycznie przerywają wybuchy bomb, płacz, krzyki... W Parku Miejskim, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zapalne są symboliczne znicze ku czci żołnierzy broniących reduty mławskiej.

Dzień później (1 września) w Uniszkach Zawadzkich ścierają się ze sobą żołnierze 20. Dywizji Piechoty z niemieckim nieprzyjacielem. Mławska rekonstrukcja jako jedyna w kraju przeprowadzona jest na oryginalnych fortyfikacjach. Dwugodzinne widowisko wzbogaca pokaz samolotów. W widowisku prezentuje się blisko 400 rekonstruktorów - żołnierzy w strojach i wyposażeniu z epoki oraz ludności cywilnej. Inscenizacji towarzyszy piknik militarny i pokaz sprzętu wojskowego. Widzowie mogą zwiedzać pozycje i pole bitwy już kilka dni przed rekonstrukcją oglądając przygotowania, budowę pozycji i próby działań wojennych. Całość pola w maksymalnym stopniu przypomina klimatem i scenografią koniec lat trzydziestych XX wieku.

Nadrzędnym celem organizacji uroczystości jest oddanie czci i hołdu żołnierzom walczącym na przedpolu Mławy, poprzez wspomnienie ich bohaterstwa oraz umożliwienie żyjącym kombatantom oraz ich rodzinom uczestnictwa w wydarzeniu historycznym. Bezpośrednia wizualizacja historycznych wydarzeń dla młodego pokolenia staje się żywą lekcją historii.

Projekt jest zadaniem cyklicznym. Obchody na taka skalę zostały zrealizowane po raz pierwszy w 2008 roku. W widowisku historycznym, odtworzonym jako jedyne w Polsce na bazie istniejących fortyfikacji – bunkrów z 1939 roku oraz oficjalnych uroczystościach wzięło udział ponad 200 rekonstruktorów, 150 żołnierzy, 60 aktorów. Rekonstrukcji bitwy towarzyszył piknik militarny połączony z ekspozycją najnowszego uzbrojenia Wojska Polskiego oraz Straży Granicznej.

W rekonstrukcjach 2009, 2010, 2011 brało udział prawie 400 rekonstruktorów i aktorów – mławskich amatorów, odbywał się pokaz oryginalnych motocykli i czołgów, szwadronu kawalerii Wojska Polskiego, można było wysłać okolicznościową kartę z pocztowym stemplem z pola bitwy, kupić sprzęt militarny, posiedzieć w okopie, zjeść żołnierską grochówkę czy zrobić zdjęcie w bunkrze. Prezentował się Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego. W uroczystościach wzięli udział między innymi: przedstawiciele Prezydenta RP, w 2009 roku - ówczesny Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Sławomir Radoń, inne znamienite osoby.

Do najbardziej zaangażowanych przedstawicieli instytucji, firm zaangażowanych w realizację rekonstrukcji należą:

• 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana (w tym 20. Bartoszycka Brygada Zmechanizowana);

• Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

• Marszalek Województwa Mazowieckiego

• Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ciechanowie

• Starosta Powiatu Mławskiego

• Fundacja Polonia Militaris

• Grupy Rekonstrukcji Historycznych

• Poczta Polska

• szereg mławskich instytucji

• patroni medialni

• oraz sponsorzy, bez wkładu których zarówno finansowego czy rzeczowego, nie udałoby się zrealizować widowiska, którego zasięg promocyjny obejmuje całą Europę.


Program tegorocznej V Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą

26 sierpnia 2012 r. (niedziela)

Estrada w Parku Miejskim

godz. 17.00 – Koncert Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego


31 sierpnia 2012 r. (piątek)

Centrum Miasta Mława

od 10.00 - Piknik militarny

17.00 – Oficjalne uroczystości 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Przyjęcie meldunku, Przemówienia okolicznościowe, Apel Pamięci, Modlitwa za zmarłych, Salwa Honorowa, Defilada pododdziałów

- Inscenizacja nalotu bombowego na Mławę - teatr żywy na ulicy – widowisko plenerowe „Mława silna duchem, oddana sercem..."

- Zapalenie symbolicznych zniczy w parku miejskim oraz w miejscach pamięci ofiar II wojny światowej w Mławie

- koncert na Estradzie w Parku Miejskim - IV Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej

- „Przed bitwą..." - wieczór w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, alternatywne rozważania o bitwie pod Mławą


1 września 2012 r. (sobota)

Pole Bitwy pod Mławą, Uniszki Zawadzkie

od 10.00 – Piknik militarny

występ zespołu Najlepszy Przekaz w Mieście

15.00 - Widowisko Historyczne - Rekonstrukcja Bitwy Pod Mławą

Pomnik Piechura, Uniszki Zawadzkie przy trasie Nr 7

godz. 18.00

- Złożenie kwiatów pod Mauzoleum Żołnierzy Września

- Zapalenie 864 zniczy pod Pomnikiem Piechura upamiętniających ofiary Bitwy pod Mławą

www.bitwa1939.mlawa.pl

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Joomla Template by Joomla51.com